АҚМОЛА ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ  ЖАҚСЫ АУДАНЫ БӨЛІМІНІҢ ЖАНЫНДАҒЫ ЗАПОРОЖЬЕ АУЫЛЫНЫҢ "АЙГӨЛЕК" БӨБЕКЖАЙЫ МЕМЛЕКЕТТІК КОММУНАЛДЫҚ ҚАЗЫНАЛЫҚ КӘСІПОРНЫ

Мы в соц.сетях

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

ФЭМП бойынша дайындық тобындағы сабақтың қысқаша мазмұны "2 саны мен саны»

15.10.2020

Радуга " дайындық тобындағы сабақтың қысқаша мазмұны»
"2 саны мен саны" ФЭМП бойынша»


Тәрбиеші әзірледі:
Омарова Б. З.


Сабақтың тақырыбы: "2 саны мен саны
Сабақ түрі: жаңа материалды зерттеу
Мақсаты: санмен және санмен танысу 2.
Міндеттері:
2 саны мен саны туралы бастапқы ақпарат беріңіз,2 санының қалыптасуымен таныстырыңыз;
Санды, санды және санды байланыстыруды үйрену, санның құрамын анықтау
Геометриялық фигураларды қайталаңыз: шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш.
Упражнять шотында есту, сипап, шотта қозғалыс.
Оқушылардың зейінін, ойлауын, есте сақтауын, байқағыштығын, тапқырлығын, ауызша сөйлеуін, жалпы және ұсақ моторикасын дамыту.
Оқу жұмысының мәдениетін тәрбиелеу, көкжиегін кеңейту.
Құрал-жабдықтар: сандары бар карточкалар, есептеу материалы, 2 санының үлгісі, белочка, грибочки, жармасы бар тарелкалар, "солнышки и тучки" смайликтері, геометриялық фигуралар, ноутбук, жұмыс дәптері.
Сабақтың барысы:
1. Балалардың алдағы жұмысқа деген психологиялық көзқарасы.
Екі үш рет: тыңдаңыз және қараңыз
Үш екі рет: біз қазір бастаймыз
Жаппай солнышко бұрыннан,
Бізге терезеден қарады,
Сабақ бізді асықтырады —
Математика қазір.
2. Тірек білімді өзектендіру.
1. Ауызша есеп
1) 1-ден 10-ға дейін санайық
2) Есеп: 1р: 3-тен 6-ға дейін
2р: 4-тен 8-ге дейін
3р: 2-ден 7-ге дейін
3) доппен ойнау:
Мен нөмірді атаймын және допты лақтырамын, сіз келесі санды атайсыз.Мысалы: 5 саны келесі 6.
4)енді мен бір санды санап,жіберіп аламын, сіз мұқият тыңдайсыз.
- Мен қай санды сағындым? (5,2)
Логикалық есептер:
Кім тез жүзеді — үйрек немесе тауық?
Көбелек немесе құрт гүліне кім тез жетеді?
Орман үстінде екі балық ұшып кетті. Бір күнін. Қанша ұшып кетті
Кім қаттырақ — короз немесе сиыр?
Дашаның әжесі Маша немересі, Мысық Пушок, ит дос. Әжемнің неше немересі бар?
Үстелде 2 алма және 3 алмұрт бар. Үстелде қанша көкөніс жатыр?
(алма мен алмұрт жеміс болғандықтан емес)
Тоса сөзін:
* Егер үстел орындықтан тыс болса, онда орындық тұр…
* Егер қарағай қайыңнан жоғары болса, онда қайың.
* Егер белбеу белдіктен кең болса, онда белдік…
* Егер қарбыз қауыннан ауыр болса, онда қауын.
2. Геометриялық материалмен жұмыс
Біз бір құпияны ашуымыз керек – қай фигураның артық екенін болжаймыз.
Балалар, сіз қандай геометриялық фигураларды көресіз? Мұнда бірдей фигуралар бар ма? Оларды салыстырыңыз және олар қандай ұқсас, ортақ не бар?
(пішіні, түсі, өлшемі бойынша салыстыру)
Сандар несімен ерекшеленеді? Сіздің ойыңызша, қандай фигура артық? (шеңбердің бұрыштары жоқ).Фигураларды қандай топтарға бөлуге болады?
Жарайсыңдар.
- Өткен сабақта қандай санды оқыдық? (бір)
Бір сан туралы өлең айтайық.
Міне, бір, немесе Бірлік –
Тоқу инесі сияқты өте жұқа.
3. Сабақ мәселесі
-Сіз қалай ойлайсыз, ал біз бүгін қандай цифрды зерттейтін боламыз? (Сабақтың тақырыбы: "2 саны мен саны»)
4. Жаңа материалды зерттеу. 2 саны мен санымен танысу
- Жарайсыңдар! Бірақ бүгін біз жаңа санмен және 2 санымен танысамыз .
Отгадайте жұмбақ:
Ағаштың астында кім ақылды секіреді
Және емендерге ұшады.
Қуыста жаңғақтарды кім жасырады,
Қыста кептірілген саңырауқұлақтар
Балалар: Сарай
- Скверде бір саңырауқұлақ болды, содан кейін ол басқа саңырауқұлақты тапты.
- Саңырауқұлақтар қанша болды? (Екі)
Санның орны 2.
- 2 саны қай жерде орналасқан?
- 2 саны алдыңғы 1 санынан қанша артық?
Жауап үлгісі: 2 Саны екінші орында; ол алдыңғы 1-ден 1-ге көп
"Шнурочки" Ойыны.
Сіздің үстеліңізде шілтер бар.
- Оң қолыңызға ақ түсті, ал сол қолыңызға көк түсті алыңыз. - Қанша бау оң қолында? Бір.
- Сол қолында қанша? Бір. Шілтерді бір қолыңызға алыңыз.
-Қанша бау барлығы? Бір және бір-екі.
-Сізде қанша аяқ киім бар? Екі. 1 шілтерді жасырыңыз. Қанша аяқ киім қалды? Бір. Аяқ киімді қайтадан көрсетіңіз. Сізде қанша аяқ киім бар?
Екі сан 2 санымен белгіленеді
- О, балалар, бұл көлде кім жүзіп жүр?
Балалар. Аққулар.
- Олар қандай әдемі, маңызды
Аққу-мақтаншақ құс. Денесі ұзартылған, мойны ұзын, тұмсығы Орташа, Қызыл. Батпақтар мен көлдерде тұрады. Ұялар құрлықта қамыста жүреді. Аққулар АҚ және қара түсті. Олар жасыл шөптермен, жапырақтармен және өсімдік сабақтарымен қоректенеді. Олар бізге нені еске салады?
Балалар. 2 Саны.
- Маңызды бас, ұзын мойын, иілген болу.
- 2 саны қандай?
Балалар өлең оқиды
-2 гослингке ұқсас
Ұзын тұмсықпен, жұқа мойынмен (суретті көрсетіңіз)
-Что за диво! Бұл болуы!
Екі бірлік сәйкес келеді.
Аққудың мойны доғасы,
Басқа біреуін табу мүмкін емес!
-Екі Сан-жылқы-керемет.
Мчит, размахивая Мане.
(И.)
Бұрын 2 санын кім көрген? Қайда? (үй нөмірі, монета, оқулық беті, желіде)
-Ал енді сізбен бірге ойнайық! (элемент сергіту).
Сіз бастарды қолыңызға қойып, көзіңізді жұмасыз. Үнсіздікте бізде 2 Бар деп ойлаңыз.
Олар ойлайды, мұғалім мен ласково гладит әрбір по головке бере отырып, оларға өзінің жылу иелене отырып, оларды біріктіреді.
- Мен сіздер үшін тосын сый алдым. Көзді ашыңыз.
- Сіздің алдыңызда-жарма бар тақтайшалар. Пластиналар, Жарма қандай түсті?
- Бұл круптың қалай аталатынын кім біледі?
- Жармада тосынсый жасырылған. Оны табыңыз, бірақ дәнді дақылдар құлап кетпес үшін мұқият іздеңіз.
- Сіз не таптыңыз?
- Бұл 2 Саны
— Балалар, ал бізде екеуінен не бар. (Көз, құлақ, қол, аяқ, қастар, щеки)
-Тағы қалай атауға болады саны 2 (жұп) жұп шаңғы, жұп етік, шұлық коньки. Бұл жұпталған заттар олар сирек бір-бірден қолданылады
Суретті алдыңызға қойыңыз
— Көрінбейтін сиқырлы қарындашты алайық (саусақтарыңызды шымшу арқылы). Біз екі санды ауада жазамыз.
- Санды жазу үшін аққуды күту керек.
- Ал анам сізді қалай сүйеді? (гладит по головке).
Аққуды ұрайық. Қоямыз нүктесін, онда клювик у аққу. Біз сиқырлы қарындашты жоғары, дөңгелектейміз, бұрышқа және оңға қарай тоқтадық. Кел еще разок. Жарайсыңдар. Енді 2 санын Жарма тақтайшаларына жазуға тырысайық. Алдымен Жарма алақанмен тегістеледі.
Саусақ қарындашын дайындаңыз. (ауадағы хат)
Сіз қандай әдемі фигураны алдыңыз. (2 рет). Жарайсыңдар.
5. Зерттелгенді бастапқы бекіту
Саусақ гимнастикасы
-Енді қарындаштарды алып, 2 санын дөңгелектеңіз. жапырақтарда.
Физкультминутку өткіземіз.
- Барлығыңызды шеңберге шақырамын
Сен менің досымсың, мен сенің досыңмын.
Дос қолын ал,
Оны шеңберге апарыңыз!
Бастың үстінен екі мақта,
Алдыңызда екі мақта.
Екі қолды артқы жағынан жасыру
Және екі аяқта.
6. Студенттердің өзіндік жұмысы
Басқа сандар арасында 2 санын табу. (Карточкалардағы жұмыс).
- Олар біркелкі отырды: артқы жағы түзу, аяқтар бірге тұрады.
(Карточкалардағы жұмыс).
- Барлық 2 сандарын тауып, шеңберге, қызыл қарындашпен (эталонмен салыстыру)
- Жарайсыңдар және осы тапсырманы орындап шықты.
7. Зерттелгенді екінші рет бекіту. Оқулықтағы жұмыс
"Бояу және бояу»
- Қанша қоян 2,ал жапырақтары 2, сізге сәбіз салу керек.
- Сіз қанша сәбіз саласыз? (2)
Енді қарындаштарды алып, жапырақтарға 2 санын дөңгелектеңіз.
4 таяқшаны санаңыз. Таяқтардан 2 санын салыңыз
8. Қорытынды. Ойын "Шапалақтар»
Мен 1, 2, 1,2,2 сандары бар карталарды көрсетемін,
- Сіз Сан көрсеткендей бірнеше рет шапалақтауыңыз керек
- Бүгін қандай цифрмен таныстық (екеуі)
- Екеуі-бір және тағы біреуі (мен үйді санның құрамына енгіземін)
9. Рефлексия.
-Егер сіз сабақ барысында жақсы көңіл-күй жинап, сабақта жаңа нәрсе білсеңіз, күн тақтасына жабыстырыңыз.
- Егер сізге сабақ ұнамаса, көңіл-күйіңіз нашарласа, бұлтты жабыстырыңыз. (Балалар желімдейді).
Біздің сабақ аяқталды. Барлығына, рахмет! Мен бұл сабақты есте сақтағаныңызды қалаймын. Мен осы әнмен аяқтаймын. (Клара Румянцева " сандар туралы ән»)

Просмотров: 287


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст